do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  

O KARATE

Karate jest jedną z najbardziej subtelnych i wyrafinowanych sztuk samoobrony, a jednocześnie tą sztuką walki, która zdobyła największą na świecie popularność. Wywodząca się z Japonii, a dokładnie z największej wyspy archipelagu Ryukyu – Okinawy sztuka walki „pustymi rękoma” na całym świecie przyciąga ogromną liczbę adeptów, chcących bliżej poznać mistyczną sztukę z kraju kwitnących wiśni.

 

Mówiąc o dzisiejszym karate nie sposób nie wspomnieć o postaci, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju tej sztuki walki na całym świecie. Twórcą i ojcem współczesnego karate jest Gichin Funakoshi – człowiek, którego życiu nadano wartość symbolu.

 

Funakoshi urodził się 24 kwietnia 1868 roku w Yamakawa -Cho okręgu Shuri. W dzieciństwie Funakoshi często chorował i to właśnie skłoniło jego dziadka do tego, aby zapisać młodego Gichina na lekcje karate. Coś co miało przyczynić się tylko do poprawy zdrowia przyszłego mistrza stało się jego drogą życiową. Codzienna praktyka i doskonalenie technik karate wykształciły u Funakoshiego cechy takie jak: dyscyplina, dokładność, spokój, opanowanie oraz szacunek do wszystkiego, co go otaczało. Te same wartości przeniósł do życia codziennego ponieważ zawsze uważał, że filozofia karate jest obecna we wszystkich aspektach życia. Dzięki swojej nieustającej pracy na rzecz rozwoju karate sprawił, że stało się ono popularne w całej Japonii, a dzięki jego następcom również na całym świecie.  Agresja była wbrew jego naturze. Karate w samoobronie użył po raz pierwszy mając 80 lat, aby odeprzeć atak rabusia na ulicy. Zmarł 14 listopada 1957roku. W świątyni  Enkaku-Ji  postawiono upamiętniający go obelisk, na którym prócz imienia i nazwiska widnieją  słowa:

 

„Karate ni sente nashi”- „Karate nie jest sztuką agresji”

 

 

W karate Shōtōkan wyróżniamy:

- Tachi-waza (pozycje)
- Tsuki-waza (ciosy)
- Uchi-waza (uderzenia)
- Keri-waza (kopnięcia)
- Uke-waza (bloki)
- Nage-waza (rzuty)
- Kansetsu-waza (dźwignie)

 

Dodatkowe pojęcia w karate Shōtōkan:

- Kumite (sparing, dosłownie spotkanie rąk)
- Kata (układ ruchów, ćwiczenie formalne, walka z wyobrażonymi przeciwnikami)
- Kihon (ćwiczenie podstaw, pokaz technik karate)

 

 

Główną zasadą w karate Shōtōkan jest: zaczynaj blokiem i kończ blokiem. Mistrz Funakoshi twierdził, że żadnego kroku kata nie wolno wykonywać bez zrozumienia ruchu. Nauczycieli zważających jedynie na czystość techniki nazywał technikami, karatekami zostawali tylko ci, którzy zrozumieli sens Shōtōkan. Ta idea znajduje swoje odzwierciedlanie w półkontaktowej walce kumite – techniki w walce są wykonywane z pełną siłą bez głębszej penetracji celu (dopuszczalny jest lekki kontakt). Aby technika została zaliczona musi być wykonana z odpowiednio stabilnej pozycji i z należytą siłą.

 

Postawy Shōtōkanu są niskie, szerokie, "twarde". Przejścia pomiędzy nimi dynamiczne i silne. Ręce spoczywają zazwyczaj nisko na biodrach, ataki wyprowadza się po liniach bliskich środkowej linii ciała. Bloki są twarde, niezbyt obszerne, oszczędne w ruchach. Techniki nożne, nawet wykonywane wysoko, muszą opierać się na względnie niskich, stabilnych postawach. Kata wywodzą się ze szkół Shōrei-ryū i Shōrin-ryū – są lekkie i manewrowe w jednej grupie, ciężkie i "twarde" w innej. Każdy zawodnik, niezależnie od typu budowy, powinien znaleźć coś dla siebie.

 

Względnie lekkie i szybkie kata to: heian, bassai, kanku, empi, gankaku. Cięższe to: tekki, jitte, hangetsu, jion – wywodzące się z Shōrei-ryū.

W technikach Shōtōkanu jest wiele elementów walki z wieloma przeciwnikami i z przeciwnikami uzbrojonymi w miecz lub pałkę.

W kumite sportowym zezwala się na kontakt na poziomie jodan, chudan i gedan, lecz wymagana jest precyzyjna kontrola psychiczna nad własnym zachowaniem w walce. W Polsce Shōtōkan jest najbardziej popularnym, obok kyokushin kai, stylem karate.

 

 

Istnieje 9 stopni uczniowskich (kyu). Każdemu stopniowi odpowiada kolor.

Dla uczniów, którzy ukończyli 14 rok życia:


9 kyu - biały
8 kyu - żółty
7 kyu - pomarańczowy
6 kyu - zielony
5 kyu - niebieski
4 kyu - 2 niebieski
3 kyu - brązowy
2 kyu - 2 brązowy
1 kyu - 3 brązowy

 

Dla uczniów poniżej 14 roku życia:

 

9.1 kyu pas biały z jedną belką
9.2 kyu pas biały z dwiema belkami
9.3 kyu pas biały z trzema belkami

8.1 kyu pas żółty z jedną belką
8.2 kyu pas żółty z dwiema belkami
8.3 kyu pas żółty z trzema belkami
7.1 kyu pas pomarańczowy z jedną belką
7.2 kyu pas pomarańczowy z dwiema belkami
7.3 kyu pas pomarańczowy z trzema belkami
6.1 kyu pas zielony z jedną belką
6.2 kyu pas zielony z dwiema belkami
6.3 kyu pas zielony z trzema belkami
5.1 kyu pas niebieski z jedną belką
5.2 kyu pas niebieski z dwiema belkami
5.3 kyu pas niebieski z trzema belkami

4.1 kyu pas 2 niebieski z jedną belką
4.2 kyu pas 2 niebieski z dwiema belkami
4.3 kyu pas 2 niebieski z trzema belkami

 

Oprócz stopni uczniowskich są także stopnie mistrzowskie (dan) jest ich 10

Dany 1 - 5 są możliwe do zdobycia na normalnym egzaminie technicznym zaś stopnie od 6 - 9 dan są przyznawane za wybitne zasługi dla światowego karate

10 dan oznacza osiągnięcie ideału na drodze karate i w praktyce jest przyznawany pośmiertnie

 
© 2019 bafbok1vup.webstrona.com.pl | Tworzenie stron internetowych